Running the numbers on food storage

Trying to pick a supplier for emergency food storage isn't as easy as I had hoped. I want to get my money's worth but some companies seem to be playing shell games with me.

#1. Calories per dollar. 

A person needs about 2000 calories per day in a normal diet. In an emergency situation you may need much more if you are exerting yourself a lot, or could survive on much less if it is just not available. Hopefully life can stay as close to normal as possible.

Doing my research however I find that Company W advertises a 1 year supply of food containing 720 servings. One serving is only about 210 calories. So they are expecting us to survive on 420 calories per day. That same food would last only 75 days on a normal 2000 calorie diet. This particular supply is priced at $1350. That works out to $18 per day on a 2000 calorie diet. Not impressive. I see how they can afford their expensive marketing campaigns.

Now Company A advertises their 6 month supply of food with 2000 calories per day. But watch out. Their one year supply of food which looks identical contains only 1200 calories per day. The fact that the two were the same price was a bit of a giveaway to look for monkeying with the numbers. So, using the six month supply to run our calculations we get a price of $900 for 180 days or $5 per day for 2000 calories. Much better than $18.

Company C sells a 30 supply advertised as 2100 calories per day for $118.99. That is about $3.97 per day and a few extra calories.

I will keep looking and running the numbers. I may be able to do even better.

#2 Food Quality

I must say I was disappointed in the quality of Company W's supposedly gourmet food. I havent tasted Company A's or Company C's yet but they dont have a very high mark to beat.

Each person has their own taste. Be sure to check out the menu before purchasing. Get a small supply first and see what it is like to live on it for a day or two.

#3 Shelf life

Both companies A and W say they provide a 25 to 30 year shelf life. Company C says 15 years. Others I have looked at have been as little as 5. Keep an eye on that if you dont want to replace everything too soon. Basic canned food works well at home where I am using and replenishing constantly, but it is too expensive and time consuming to replace unused emergency reserves.

Why are the company names obscured?

I am not here to shill for any company. Prices change, the numbers are different depending on the supplier you purchase from and package you purchase. Anything I write may be out of date by the time you read it. You must run the numbers yourself. Never trust anyone to tell you what is the best option for you. 

Help me out

What other concerns should I be looking at? Have you found any good suppliers? I know buying bulk grains would be much cheaper but I am looking for the convenience of prepackaged easy prep foods. Anyone found those for less than $1 per day?